OK
تامین نیرو کشتیرانی کیش

کارخانه آب شیرین کن سیریک

یکی از اقدامات مهم انجام گرفته در بخش آب که بعنوان یکی از پروژه های عام المنفعه در جهت محرومیت زدایی محسوب می گردد؛ احداث آب شیرین کن با ظرفیت نامی 3750 متر مکعب در شهرستان سیریک استان هرمزگان می باشد.

مراحل اصلی پروژه اب شیرین کن

الف- آبگیری
1- دو خط لوله 355 پلی اتیلن به طول 700 متر که 550 متر آن در دریا و 150 متر آن بین خط ساحلی و حوضچه ای به عمق 9 متر و ابعاد 6*6 متر کار گردیده است که به طور ثقلی آب را از دریا با ظرفیت مینیمم 300 متر مکعب در ساعت و ماکزیمم 400 متر مکعب در ساعت (با توجه به جذر و مد و سطح آب دریا) به حوضچه احداثی در محل آبشیرین کن انتقال می دهد.
2- آب از حوضچه به عمق 9 متر به استخری بتونی به ظرفیت 800 متر مکعب و ابعاد 4*20*10 متر که به صورت راهرو مانند ساخته شده توسط دو عدد پمپ کف کش 6 اینچ منتقل میگردد. در این مرحله مواد منعقد کننده (کواکلند) جهت دفع و ته نشینی مواد معلق در آب و محلول کلر جهت نابود کردن موجودات زنده ریز در آب تزریق میگردد.

ب- پیش تصفیه
1- آب ذخیره شده در مخزن ته نشینی توسط یک خط لوله 400 و دو عدد پمپ گراندفوس سانتریفیوژ جهت پیش تصفیه با فشار تقریبی 1.5 بار به سه عدد فیلتر شنی آهنی هر کدام با ظرفیت تصفیه 250 متر مکعب در ساعت منتقل می گردند. داخل این فیلترهای استوانه ای به قطر دو متر و طول 10 متر شن سیلیس از ریز به درشت با دانه بندی متفاوت می باشد که توانایی حذف ذرات جامد درشت و لجن ها ی آب دریا را دارد.
2- آب دریا پس از تصفیه ابتدایی در فیلتر شنی ها وارد مخزنی سر پوشیده به ابعاد 4*10*10 میگردد.

ج- گند زدایی
1- آب از طریق ایستگاه پمپاژ مستقر در سوله متشکل از 4 عدد پمپ سانتریفیوژ با ظرفیت 180 متر مکعب در ساعت از حوضچه سرپوشیده به دو عدد فیلتر کربن اکتیو به قطر دو متر و طول 7 متر منتقل میگردد و پس از گند زدایی توسط کربن فعال موجود در این فیلترها توسط خط لوله پلی اتیلن جهت پروسه نمک زدایی به کارتریج فیلترها منتقل میگردد.
2- پس از فیلتر کربن مواد شیمیایی مورد نیاز واحد نمک زدایی از جمله مواد ضد رسوب و مواد ضد میکروب توسط 6 عدد پمپ دیافراگمی با دبی قابل کنترل به آب تزریق میگردند.

د- نمک زدایی
1- در مرحله قبل اشاره به ورود آب به دو عدد کارتریج فیلتر گردید. این فیلترها به صورت سری می باشند که فیلتر اول دارای کارتریج های نخی 5 میکرون و فیلتر دوم حاوی کارتریج های نخی 1 میکرون می باشند و ذرات ریز معلق بزرگتر از یک میکرون آب را حذف می کنند.
2- حال آب توسط یک پمپ فشار قوی فدکو با ظرفیت آبدهی 180 متر مکعب در ساعت با فشار تقریبی 54 بار به سمت 20 عدد Pressure Vessel که هر کدام قابلیت تحمل فشار تا 90 بار را دارند هدایت می گردد.
3- این 20 عدد Pressure Vessel به صورت موازی به هم متصل گردیده اند و هر کدام حاوی 6 عدد ممبران (فیلتر نمک زدا) می باشند. این فیلترها در فشار بالای 50 بار طبق قانون اسمز معکوس باعث میشود که ذرات آب از این فیلتر عبور کنند و ذرات نمک نتوانند عبور کنند در نتیجه از 180 متر مکعب آب ورودی 60 متر مکعب آن به آب شیرین و 120 متر مکعب آن به آب خیلی شور تقسیم میگردد.
4- 120 متر مکعب آب شور توسط خط لوله پساب 14 اینچ دوباره به دریا ریخته میشود.

ه- پسا تصفیه
1- در مراحل قبل نمک زدایی انجام گردید و آب شیرین جهت مصرف شهری تولید گردید که البته برای مصرف شهری باید سختی آب ، PH و کلر آن طبق درخواست کارفرما متعادل گردد. در این مرحله محلول کلر به مقدار ppm0.8 به آب اضافه میگردد.
2- حال آب وارد مخزنی که از سنگ بی کربنات کلسیم پر شده است میگردد و در این مرحله سختی و PH آن تنظیم میگردد.
3- حال آب پس از عبور از کنتور توسط یک خط 12 اینچ به مخزن اداره آبفای شهرستان سیریک جهت تامین آب شرب شهر منتقل میگردد

کلیه مراحل بالا توسط سیستم PLC و ابزار دقیق و مانیتورهای نصب گردیده در مجموعه به طور لحظه ای در طول شبانه روز کنترل میگردد. در هر شیفت کاری دو اپراتور و یک تکتیسن تعمیر مشغول می باشند که موظف به سرکشی دستگاه و ارائه گزارش روزانه با فاصله زمانی دو ساعت می باشند. این مجموعه از دو واحد تشکیل گردیده که هر واحد قابلیت تولید 60 متر مکعب آب شیرین در ساعت را داراست.
تولید روزانه بین 2000 تا 2500 متر مکعب
مصرف روزانه نرمال هر شخص 200 لیتر در روز
تامین آب برای جمعیتی بین 10000 تا 12500 نفر

Copyright © Radniroo.Com All Right Reserved Powered By AzaranWeb